Wywiad IPP: Jerzy Meysztowicz – Czy musimy odejść od węgla?

Jakie są główne punkty programu (w obszarze energetyki) Nowoczesnej? Czy powinniśmy odejść od węgla? Jaki powinien być udział OZE w naszym miksie energetycznym? Czy w Polsce powstanie elektrownia jądrowa? Odpowiedź na te pytania znajdziecie Państwo w I części wywiadu. Zapraszamy do lektury.

[Kaja Jedlińska, IPP]: Panie Pośle, pierwszy punkt programu Nowoczesnej (w zakresie dotyczącym energetyki) zawiera obietnicę: „opracujemy i wdrożymy – potrzebną od wielu lat, ale nigdy nie opracowaną na poważnie – spójną, długofalową strategię energetyczną(…)” . Czy rozpoczęli Państwo już jakieś prace?

[Jerzy Meysztowicz, Nowoczesna]: Oczywiście prowadzimy takie prace, Pani Poseł Monika Rosa spotkała się już z wieloma ekspertami z branży i przeprowadziła konsultacje, aby wypracować taki dokument. Nowoczesna uważa, że z różnych względów powinniśmy skończyć z energetyką węglową. Pierwsza kwestia, to oczywiście względy ekologiczne – węgiel jest „brudnym” źródłem energii i jestem przekonany, że nie damy rady spełnić zobowiązań w zakresie ograniczenia emisji oraz udziału odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie. Mamy niespełna 3 lata, żeby osiągnąć wartości, do których się zobowiązaliśmy i nie sądzę, żeby to się udało. Należy mieć również świadomość, że pokłady węgla wystarczą nam na 20 lat. Te pokłady, które zostały są trudne w eksploatacji, bo jednak pierwotna eksploatacja była „rabunkowa” – wydobywano pokłady dobrze położone, nie mając przy tym na uwadze, jak przygotować się do wydobycia tych, które są trudnodostępne. Z czasem więc ceny „naszego” węgla będą tak niekonkurencyjne, że nigdzie go nie sprzedamy. Będziemy albo dopłacać, albo zamykać kopalnie i importować – uzależnimy się jak niegdyś od dostaw ropy i gazu. Trzeba przyznać, że węgiel z Rosji jest lepszy gatunkowo od naszego. Ponadto, Australia ma odkrywki w węglu kamiennym, posiada więc prawie za darmo ten surowiec. Nawet przy uwzględnieniu kosztów transportu, może się okazać, że będzie to węgiel tańszy niż nasz, wydobywany w Polsce. Gdzie tu zatem zdrowy rozsądek? To jest przesądzone, że musimy odejść od energetyki węglowej.

Cały wywiad na stronie: http://www.ipp.expert/wywiad-ipp-jerzy-meysztowicz-czy-musimy-odejsc-od-wegla