– To jest kolejny skandal, że wy się po kryjomu spotykacie z sędziami, żeby się dogadać, dlaczego tych popieracie, a nie innych – powiedział Meysztowicz o spotkaniu przedstawicieli Kukiz’15 z kandydatami do KRS.

– Nikt nie wiedział, że się spotkali z tymi sześcioma sędziami zupełnie na boku. Dopiero dziś to zostało ujawnione. Nie przyszli na posiedzenie komisji, nie można było się z nimi skontaktować, zadawać pytań, natomiast Kukiz’15 oczywiście, miał szóstkę, z którą mógł porozmawiać – dodał.

„Potrzebna głęboka reforma”

– Ale jazda. Ja nie byłem na spotkaniu z tymi sędziami, ale – z tego co wiem – to ono oczywiście było – odpowiedział Grabowski.

Zaznaczył, że warunkiem udzielenia poparcia dla sędziów było to, że sędziowie „mieli popierać nasze postulaty”. – Przede wszystkim wprowadzenie sędziów pokoju, zwiększenie udziału obywateli we władzy sądowniczej – tłumaczył poseł Kukiz’15.

– Sędziowie nie są w stanie tego zrobić, nie od tego są – powiedział Meysztowicz.

– Myślałam, że sędziowie mają być niezawiśli, a nie popierać postulaty partyjne – zwróciła uwagę prowadząca program Agnieszka Gozdyra.

– Potrzebna jest głęboka reforma wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Mam nadzieję na to, że nowa KRS będzie przede wszystkim popierała wprowadzenie instytucji sędziów pokoju, bo to jest wielka bolączka dziś w Polsce, że procesy są bardzo długie. Trzeba odciążyć sądy – powiedział Grabowski.

 

We wtorek Sejm wybrał 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Dziewięć kandydatur wskazał klub PiS, sześć – klub Kukiz’15. Pozostałe kluby nie skorzystały z prawa wskazania kandydatur. Kluby: PO, Nowoczesna i PSL-UED nie wzięły udziału w głosowaniu.

http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-03-06/warunkiem-poparcia-kukiz15-dla-sedziow-do-krs-bylo-to-ze-beda-popierac-nasze-postulaty/